Mikrodermabrazja jest lekki zabiegiem kosmetycznym, który wykorzystuje mechaniczne podłoża do delikatnego złuszczania zewnętrznych warstw martwych komórek skóry (naskórka). Najczęściej, mikrodermabrazja wykorzystuje 2 rodzaje mechanizmów w trakcie zabiegu: złuszczające, jak kryształy lub płatki diamentowe oraz funkcję opartą na ssaniu, która delikatnie podnosi skórę podczas złuszczania. Jest nieinwazyjna i może być wykonana w gabinecie estetycznym (mikrodermabrazja Szczecin) przez przeszkolony personel medyczny. Mikrodermabrazja może być również wykonana w domu za pomocą różnych środków, które są przeznaczone do mechanicznego złuszczania skóry. Ostatnio w sprzedaży pojawiły się liczne produkty kosmetyczne zawierające drobny piasek, najczęściej połączone z kwasami owocowymi o niewielkim stężeniu.
Mikrodermabrazja to dość prosty, łatwy, bezbolesny (hydradermabrazja) i nieinwazyjny zabieg odmładzania skóry przy użyciu kombinacji drobny materiałów ściernych czy kryształów lub systemu ciśnieniowego, jak JetPeel3 (oksydermabrazja i hydradermabrazja). Do mikrodermadrazji nie są wykorzystywane igły lub znieczulenie. Mikrodermabrazja jest często przez pacjentów porównywana do uczucia „kota liżącego skórę”. Typowa sesja mikrodermabrazji może trwać od 5-60 minut, w zależności jaki obszar skóry poddany jest złuszczaniu. Minimalny czas zanim wrócimy do codziennych obowiązków nie jest wymagany. Makijaż i niedrażniące kremy mogą być zwykle stosowane w ciągu kilku godzin lub zaraz po mikrodermabrazji. Ponieważ bezpośrednio po zabiegu występuje zwiększona wrażliwość skóry, drażniące produkty takie jak kwas glikolowy lub kremy i płyny zapachowe są zazwyczaj stosowane dopiero 24-48 godzin po zabiegu.
W przeciwieństwie do starszego systemu mikrodermabrazji kryształowej, mikrodermabrazja diamentowa nie powoduje zanieczyszczenia z kryształów, które mogą być wdychane do nosa pacjentów lub dmuchać w oczy. Stąd, mikrodermabrazja diamentowa jest uważane za bardziej bezpieczna dla użytku na obszarach wokół oczu i ust. Niestety, taki zabieg jest nieco bolesny i nie zawsze komfortowy.
Jednak najnowsze urządzenia, tj. JetPeel3 do dermabrazji tlenowej lub wodnej, stanowią wyjątkowo dobrą alternatywę. Dzięki temu, że wytwarzany jest strumień powietrza lub cieczy z prędkością dźwięku, który trafia na naszą skórę, jedyne co czujemy to delikatny ucisk w miejscu aktualnej dermabrazji naskórka. Zabieg z wykorzystaniem JetPeel3 jest wyjątkowo skuteczny i przyjemny dla pacjenta. Zaletą tego systemu jest to, że do hydradermabrazji możemy dodać różne substancje lecznicze i rewitalizujące skórę wykorzystywane przy mezoterapii (mezoterapia Szczecin).
Jeżeli chodzi o głębokość wykonywanego złuszczania naskórka, ustala ją lekarz medycyny estetycznej poprzez czas w jakim skupia się na danym obszarze – im dłużej poddaje działaniu aparatu jeden obszar, tym głębszy zabieg mikrodermabrazji.
Zabieg mikrodermabrazji niesie minimalne możliwości skutków ubocznych lub komplikacji. Jednakże, u niektórych pacjentów mogą wystąpić tymczasowe i łagodne wysuszenie, wrażliwość słoneczna i rzadko czasowe siniaków lub zadrapania na powierzchni leczonej skóry.