łysienie u mężczyzn

Leczenie łysienia u mężczyzn

W ostatnich latach medycyna poczyniła duże postępy w zakresie leczeniu wypadania włosów mężczyzn. Po raz pierwszy w historii możliwe jest, aby zatrzymać lub spowolnić postęp łysienia.

W czasopismach lub telewizji spotkać można wiele reklam promujących cudowne zabiegi na wypadanie włosów. Musisz wiedzieć, że zdecydowana większość reklamowanych porad i środków „leczenia łysienia” nie działa w przypadku utraty włosów. Jeżeli leczenie wypadania włosów nie jest metodą zatwierdzoną przez Towarzystwo Dermatologiczne, prawdopodobnie tracisz swój cenny czas i pieniądze. Pamiętaj, że skuteczność leczenia wypadania włosów jest znacznie uzależnione od wczesnej interwencji. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć leczenie natychmiast po zauważeniu począteku łysienia.

Następujące dwa zabiegi klinicznie okazały powodzeniem leczenia utraty włosów u mężczyzn w różnym stopniu.

Finasteryd, Proscar / Propecia

Finasteryd jest ogólna nazwa dla leków marki Proscar i Propecia. Finasteryd został pierwotnie opracowany przez firmę Merck jako lek do leczenia powiększenie gruczołów prostaty (Proscar). Podczas prób na mężczyznach z problemami prostaty zaobserwowano intrygujący efekt uboczny w postaci wzrostu włosów. Ponieważ finasteryd został zatwierdzony do leczenia powiększenia prostaty u mężczyzn, Merck and Company zdecydował się na możliwość rozwoju finasteryd w postaci tabletki w leczeniu łysienia typu męskiego.

W 1997 roku wprowadzono na rynek 1mg dawkę finasterydu w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn (łysienie typu męskiego). Propecia jest pierwszym lekiem w historii do skutecznego leczenia łysienia typu męskiego i działa u znacznej większości ludzi, którzy go używają.

Jak działa Propecia / Finasteryd:

Finasteryd zawdzięcza swoją skuteczność ze względu na jego zdolność do hamowania enzymu, który przekształca testosteron w dihydrotestosteronu – silniejszy androgen (DHT). 1 mg finasterydu można skutecznie obniżyć poziom DHT aż o 60%, gdy jest przyjmowany codziennie – musisz wiedzieć, że to DHT jest tym, który niszczy lub zmniejsza mieszki włosowe, co ostatecznie prowadzi do łysienia. To 60% zmniejszenie poziomu DHT przyczynia się do zatrzymania postępu utraty włosów w 86% mężczyzn przyjmujących lek (stwierdzono podczas badań klinicznych). U 65% uczestników badania, zauważano znaczące zwiększenie wzrostu włosów.

W obecnej chwili, jest jedynym sprawdzonym medycznie sposobem zatrzymania procesu utraty włosów i jest polecany jako pierwsza linia obrony w przypadku łysienia typu męskiego.

 

Więcej nt. łysienia i jego typów -> http://dermestetic.pl/leczenie-łysienia.html

 

Minoxidil (loniten)

Minoxidil (loniten) był pierwszym lekiem zatwierdzonym w leczeniu łysienia typu męskiego. Przez wiele lat, minoxidill, w formie tabletek, był powszechnie stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Podobnie jak naukowcy, którzy badali finasteryd, zaobserwowali bardzo interesujący efekt uboczny leku. Osobą przyjmującym lek rosły włosy w nieoczekiwanych miejscach – na policzkach, wierzchu dłoni, czole.

Niektórzy naukowcy podjęli się próby zastosowania minoksydylu miejscowo, bezpośrednio na głowie w łysiejących obszarach. Podczas, gdy skuteczność minoxidilu została udowodniona klinicznie i potwierdzono jego działanie spowalniające postęp utraty włosów a nawet nieznaczny ich odrost, obecnie eksperci postrzegają go jako mniej skuteczny lek w walce z wypadaniem włosów. Głównie dlatego, że minoxidil nie ma wpływu na proces hormonalnej utraty włosów –  nie działa na przyczynę problemu i działa jedynie czasowo.

Minoksydyl nadal jest zalecany dla osób, które nie odpowiedziały pozytywnie na leczenie finasterydem. Dlatego nie zaleca minoksydylu jako pierwszej linii w leczeniu łysienie typu męskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *